A száraz orrdugulás okai: hőmérséklet és a páratartalom kölcsönhatása

Száraz orrdugulás okai

Akinek volt már orrmelléküreg-gyulladása, az sajnos megtapasztalta, hogy mennyire rossz az orrdugulás. Nyilván ezen betegség mellett a száraz orrdugulás okai mások is lehetnek. Kutatások is igazolták például, hogy az eldugult érzést valójában a belélegzett levegő nedvessége okozza.

Erre a Monell Kémiai Érzékelés Kutatóközpont munkatársai jöttek rá, akik a nemrég megjelent tanulmányukban több, mint 40 egészséges önkéntest kértek fel arra, hogy segítsenek kideríteni a száraz orrdugulás okait. A feladatuk az volt, hogy értékeljék az orrdugulás érzésüket azután, miután levegőt szívtak be három különböző dobozból.

Az egyikben normális páratartalmú, szoba hőmérsékletű levegő volt, a másik száraz szoba hőmérsékletű levegőt, a harmadik pedig hideg levegőt tartalmazott. A résztvevők a második és a harmadik dobozból történő levegő beszívásakor kisebb mértékű orrdugulás érzésről számoltak be. A száraz orrdugulás okai tehát világossá váltak: a hőmérséklet és a páratartalom kölcsönhatásba lép egymással a levegő orrüregen való áthaladása közben, és így befolyásolja az orr lehűlését.

A kutatás bebizonyította, amit eddig is sejteni lehetett, hogy a száraz levegő és az alacsony páratartalom nem tesz jót. De honnan tudja az ember biztosan, hogy mennyire vészes helyzet. Épp ezért gyártottak le a páratartalom mérők megannyi típusát, amik megadják, hogy milyen levegő uralkodik az adott szobában. Először is ajánlatos tudni, hogy a megfelelő, páratartalom körülbelül 55-60 %-ot jelent. Amikor ennél az értéknél magasabb uralkodik a lakásban, akkor az huzamosabb idő után káros lehet a szervezetnek és a környezetnek.

Ekkor megjelenhetnek a penészfoltok, amik észrevehetetlen spórákat juttatnak a levegőbe, amiket aztán nagyon könnyen be lehet szívni. Ha viszont a páratartalom mérő 40% alá csúszik, az köhögést, torokfájást és a növények kiszáradását okozhatja. A páratartalom mérők beszerzése tehát igenis hasznos lehet, ugyanis ezáltal kiderül, hogy levegő párásítót vagy páramentesítőt kell-e beszerezni. A páratartalom mérők a hazai webboltokban sem kerülnek sokba.

A weboldal használatának folytatásával Ön elfogadja a cookie-k használatát További információk

A cookie beállítások ezen a weboldalon "cookie-k engedélyezve" beállításon vannak, hogy a lehető legjobb böngészési élményt nyújthassuk Önnek. Ha Ön folytatja ennek a weboldalnak a használatát anélkül, hogy megváltoztatná a cookie beállításokat, vagy az alábbi "Elfogadom" gombra kattint, akkor Ön hozzájárul a fentiekhez.

Bezárás