Mire jó az ólomkristály?

Ólomkristály
Ólomkristály

Biztosan mindenki találkozott már otthonában, vendégségben vagy egy luxus étteremben gyönyörűen csillogó üvegpoharakkal, amelyek koccintásnál különleges csengő hangot hallatnak. Viszont sokan nem tudják, hogy azt a különleges üvegtípust, amiből ezek a poharak készülnek, úgy nevezik, hogy ólomkristály. Ezt az anyagot úgy állítják elő, hogy a hétköznapi olvasztott üveghez ólom-oxidot kevernek. Az így kapott kristályüvegnek jobb lesz a fénytörése és ellenállóbb a mechanikai hatásokkal szemben.

A jobb fénytörés biztosítja az ólomkristály különleges csillogó fényét. Ezt a kristályüveget nagyon sok mindenre fel lehet használni. Gyártanak belőle különleges poharakat, vázákat, kristálytálakat, csillárokat, sőt még ékszereket is. Az ólomkristály gyártásánál használt ólom-oxid azonban nagyon káros hatással van a környezetre, ezért sok helyen már nem alkalmazzák ezt a technológiát. Az ólom-oxid helyett más vegyületeket (például titán-oxidot) kevernek az olvasztott üveghez. A hatás ugyanaz, csak így már nem terheli meg annyira a környezetet.

A weboldal használatának folytatásával Ön elfogadja a cookie-k használatát További információk

A cookie beállítások ezen a weboldalon "cookie-k engedélyezve" beállításon vannak, hogy a lehető legjobb böngészési élményt nyújthassuk Önnek. Ha Ön folytatja ennek a weboldalnak a használatát anélkül, hogy megváltoztatná a cookie beállításokat, vagy az alábbi "Elfogadom" gombra kattint, akkor Ön hozzájárul a fentiekhez.

Bezárás